Przewodnik po Szczawnicy
Odkryj piękno i uroki Pienin w sercu polskich gór
Spis treści
Restauracje
Dość dobrej jakości są:
- "Chatka" (najbliżej domu, koło parku, ok. 400m)
- Pizzeria "Emi"
- Jadłodajnia "Pod Siekierkami" (mieszanka lokalnej i "stołówkowej" kuchni, umiarkowane ceny)
Najlepszej kuchni regionalnej - moim zdaniem - można spróbować w Karczmie w Jaworkach. Pewne rzeczy mogły się zmienić od czasu, kiedy ostatnio odwiedziłem te miejsca, więc proszę ewentualnie przejrzeć ostatnie opinie na Google.
Wiem też, że kilka restauracji oferuje dowóz, m.in. przez portal pyszne.pl. Istnieje także sezonowo możliwość zamówienia wyrabianych domowo pierogów, naleśników i innych potraw garmażeryjnych od kilku dostawców w okolicy.
Sklepy
Trasy spacerowe i górskie
1. Wejście na Trzy Korony/Sokolicę
Wejście na Trzy Korony (przez Sokolicę) od strony Szczawnicy znajduje się na tzw. trasie pienińskiej, gdzie można przekroczyć Dunajec tratwami, które przewożą turystów na drugi brzeg, i stamtąd rozpocząć podejście. Wrócić można tą samą trasą lub zejść do Krościenka.
2. Wejście na Bryjarkę od Zdrojów
Bryjarka to jedna z niższych gór w okolicy, ale z bardzo ładną panoramą miasta i Pienin. Idzie się najpierw przez uzdrowisko, koło pijalni (warto spróbować wód mineralnych), potem zaczyna się wyraźny szlak. Droga nie jest bardzo stroma, oczywiście cały czas to ścieżka. Można też pójść tym szlakiem dalej do Schroniska pod Bereśnikiem, gdzie znajduje się m.in. restauracja, a potem w kierunku Beskidu Sądeckiego, np. na Przehybę, gdzie znajduje się schronisko.
3. Do wodospadu Zaskalnik
Bardzo przyjemna trasa do sympatycznego wodospadu na jednym z okolicznych potoków. Bardzo łagodna. Można też pójść dalej tym samym szlakiem (niebieskim), który prowadzi do schroniska na Przehybie, Rytra i Piwnicznej (to już dłuższa wyprawa, prawdopodobnie na więcej niż jeden dzień, ale droga jest bardzo przyjemna).
4. Do Czerwonego Klasztoru wzdłuż przełomu Dunajca
Trasa pieszo-rowerowa (w okolicy jest wiele wypożyczalni rowerów) wzdłuż Dunajca prowadzi podobnie jak spływ przez przełom do Czerwonego Klasztoru - można tam spróbować bardzo dobrej lokalnej kuchni słowackiej (jest też możliwość dojazdu samochodem przez przejście graniczne w Niedzicy nad zalewem czorsztyńskim - w samej Niedzicy jest zamek i plaża). Fragment po polskiej stronie do granicy również jest bardzo ładny. Po drodze źródełko nazywane "stuletnim", które ma zapewniać długowieczność.
5. Wąwóz Homole
To jedna z największych atrakcji okolicy. Przepiękny skalisty wąwóz. Jeśli pójdzie się głębiej, zaczyna się robić trochę trudniej, ale warto wejść chociaż kawałek. Do wejścia można podjechać samochodem albo jednym z często kursujących busików, które odjeżdżają z dworca PKS lub z przystanku przy domu towarowym Halka w centrum miasta (kierunek Jaworki).
6. Rezerwat Biała Woda
To mniej męcząca alternatywa dla Homoli. Jest dużo łagodniej, ale wokół podobne wapienne skały, strumień, małe wodospady - bardzo piękne miejsce. Szlak zaczyna się w Jaworkach, gdzie najlepiej podjechać samochodem (który można zaparkować w centrum wsi) lub busem. W Jaworkach jest też ładna dawna cerkiew (Szlachtowa, Jaworki i nieistniejące Biała i Czarna Woda były wsiami Łemkowskimi). W Szlachtowej, po drodze do Jaworek, jest druga cerkiew, bardziej klasycznie wschodnia.
7. Spacer przez Park Dolny, Górny, koło Inhalatorium
Spacer przez Park Dolny, Górny, koło Inhalatorium (piękny budynek secesyjny), Hotel Modrzewie (dawniej szpital uzdrowiskowy, podobnie piękny) do pomnika uzdrowiskowej architektury PRL, sanatorium Hutnik, potem w dół do tzw. Dworku Gościnnego, który spalił się kilkadziesiąt lat temu i odbudowano go niedawno mniej-więcej w dawnym stylu, przez kościół św. Wojciecha (ładne polichromie) i z powrotem do domu trochę inną trasą.
8. Do źródła Pitoniakówki
To krótka trasa wiodąca wzdłuż potoku Skotnickiego do źródła wody mineralnej Pitoniakówka - stosunkowo rzadko wybierana przez turystów, ale bardzo ładna i spokojna. Można oczywiście pójść dalej za źródło.
Muzea i zabytki
- Stary cmentarz w Szczawnicy: Mapa
- Muzeum Pienińskie (dojazd samochodem lub busami jadącymi do Jaworek): Mapa
- Dawna łemkowska cerkiew w Szlachtowej (dojazd samochodem lub busami jadącymi do Jaworek): Mapa
- Dawna łemkowska cerkiew w Jaworkach w stylu józefiańskim (dojazd busami jadącymi do Jaworek): Mapa
- Kościół w Krościenku z XIV w. (dojazd samochodem lub wszystkimi autobusami i busami jeżdżącymi w stronę Nowego Targu, Krakowa i Nowego Sącza): Mapa
- Średniowieczny kościół drewniany w Dębnie (ok. 20km, wygodny dojazd samochodem i busami ze Szczawnicy): Mapa
- Tischnerówka w Łopusznej (w pobliżu kościoła w Dębnie): Mapa
- Zamek w Niedzicy (ok. 20km, wygodny dojazd samochodem i busami): Mapa
- Zamek w Czorsztynie (ok. 15km, wygodny dojazd samochodem i busami): Mapa
- Dawny klasztor cysterski w Czerwonym Klasztorze na Słowacji (ok. 10km piesze wzdłuż przełomu Dunajca lub 25km samochodem przez przejście graniczne w Niedzicy): Mapa
Galeria Szczawnicy
Odkryj piękno Szczawnicy!
Zaplanuj swoją wizytę już dziś i ciesz się niezapomnianymi chwilami w sercu Pienin.
Zarezerwuj pobyt